Jedyne takie pismo w Polsce!


Taniec wychodził w latach 1974-1994 początkowo jako rocznik, a następnie kwartalnik. Zainicjowany i prowadzony przez Pawła Chynowskiego wydawany był przez Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, następnie przez Teatr Wielki – Operę Narodową (1992-1994). Redaktorowi Chynowskiemu udało się skupić na łamach magazynu wszystkich ówczesnych publicystów baletowych, jak: Irena Turska, Janina Pudełek, Bożena Mamontowicz-Łojek, Jan Berski, Renata Popkowicz-Tajchert, Jadwiga Ignaczak czy Joanna Sibilska, a także krytyków muzycznych zainteresowanych tematyką baletu, jak: Małgorzata Komorowska, Wanda Obniska, Bogusław Kaczyński, Wacław Panek, Jacek Marczyński i inni. Po długiej przerwie, w 2008 roku ukazał się jeden numer na płycie CD nakładem prywatnym. Znowu nastąpiła przerwa, ponownie krytycy i teoretycy tańca musieli czekać na pismo dedykowane tylko i wyłącznie sztuce tańca. W roku 2014 grupa młodych krytyków i teoretyków tańca zebrała się, by wskrzesić idee pisma. Nr 1-2/2015 (19-20) to pierwszy numer reaktywowanego periodyku.

W roku 2016 fundacja Instytut Rozwoju Kultury została wydawcą magazynu Taniec. Wydaliśmy już 10 numerów! Współpracujemy przy różnych wydarzeniach z liczącymi się w kraju instytucjami i festiwalami, m.in. Balet Cracovia Danza, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Polska Sieć Tańca, Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Ciało/Umysł, Instytut Muzyki i Tańca.

aktualności

Konkurs Golden Pointe Shoes 2021 Online
Taniec został patronem medialnym konkursu Golden Pointe Shoes 2021 Online. Konkurs odbędzie się w dniach 18-20 czerwca br. Będzie on dostępny do oglądania na platformie streamingowej. Ambasadorami tegorocznej edycji zostali Shoko Nakamura i Wiesław Dudek....Zobacz co się będzie działo!
Zapraszamy na stronę organizatora po więcej aktualizacji (link w tytule wpisu).
18. edycja Kalejdoskopu

Taniec objął patronatem medialnym tegoroczną edycję Kalejdoskopu. Festiwal jest najważniejszą i największą imprezą promującą taniec współczesny w północno-wschodniej Polsce. ... XVIII edycja Kalejdoskopu zostanie zrealizowana w oparciu o nowy temat przewodni - "Tyle powodów do świętowania".

Premiera w Opera Nova

Po premierze online czas na długo wyczekiwaną premierę z publicznością. Balet Opery Nova zaprasza 12 czerwca na prezentacji tryptyku baletowego „Szepty i cienie” ... autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich tancerzy i choreografów tańca współczesnego Jacka Przybyłowicza.

Redakcja

Główny trzon redakcyjny tworzą ludzie wykształceni kierunkowo, odznaczający się wyjątkowym zapałem i aktywnością. Nasi Redaktorzy prezentują ośrodki naukowe i kulturalne (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Stały skład redakcji:

Anna Banach - polonistka, nauczycielka wiedzy o kulturze, teoretyczka i historyczka tańca.

Marianna Jasionowska - redaktor naczelna. Doktor Nauk Społecznych, absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Teorii Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Ewa Kretkowska - magister filologii polskiej, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Marta Mück - tancerka, nauczyciel tańca, doktorantka w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Agnieszka Dominika Rutkowska - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie

Marta Seredyńska – absolwentka Wiedzy o teatrze oraz Mediów Interaktywnych i Widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

WOLONTARIUSZE Dziękujemy za Wasze zaangażowanie,energię i wsparcie!

Kwartalnik

Aktualny plik pdf do ściągnięcia:

Spis treści nr 1.2021:
Sztuka

Taniec – sztuka czy rzemiosło? - Alicja Iwańska

Kultura

Shoko Nakamura i Wiesław Dudek ambasadorami konkursu Golden Pointe Shoes 2021
Butoh – taniec, który nie ustaje - Joanna Sarnecka
Tadeusz Morozowicz i podwaliny baletu w Brazylii – Marianna Jasionowska

Wywiad

Piękno wystawione na próbę. Rozmowa z Kristófem Szabó solistą Polskiego Baletu Narodoweg – Monika Węgrzyn
Rozmowa z Zofią Rudnicką o szczecińskiej premierze - Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Recenzje

Bezgłośny aplauz – Ewa Kretkowska
Kurka wodna albo urojenie – Marta Mück
Pilates – klucz do szczęścia. Kilka uwag o podręczniku Grety Polańskiej-Moidinis – Anna Banach
Kustoszka pamięci – Ewa Kretkowska
Człowiek w relacji ze środowiskiem (Kino Tańca Online vol. 3: Powrót do natury) – Marta Seredyńska
IV polska edycja projektu Performing Europe – Justyna Stanisławska

Varia

Zbliża się edycja XVIII festiwalu Kalejdoskop

Archiwum

Numery archiwalne 2016-2018

Dowiedz się więcej
o czym pisaliśmy w poszczególnych numerach

Wesprzyj nasze działania

Zostań Mecenasem TAŃCA

Możesz pomóc tworzyć magazyn TANIEC i wesprzeć naszą działalność. Czasopismo jest dostępne bezpłatnie, ale praca nad nim to wiele godzin poświęconych na pisanie i tworzenie magazynu, który otrzymujesz od nas.
Darowizny można dokonać na konto fundacji Instytut Rozwoju Kultury
z dopiskiem TANIEC:
mBank 26114020040000360278730653

Współpraca

Szukamy autorów

Dla autorów

Reklama w TAŃCU i na naszym Fb

Skontaktuj się z nami!

Patronaty

Naszą misją jest też promocja ciekawych wydarzeń w dziedzinie tańca dlatego obejmujemy naszym patronatem medialnym różne projekty.
Nasze patronaty w sezonie 2020:

Rozmównica Polski Teatr Tanca

21. Festiwal Tanców Dworskich „Cracovia Danza”

19. Festiwal Ciało/Umysł Performing Europe

Warszawskie Muzeum Tanca

II Kongres Tańca

Tanecznik

Premiera filmu "A potem tańczyliśmy"

Premiera "Don Juan" Teatr Wielki w Poznaniu

Zawirowania

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Kontakt

Polub nas

kontakt

kwartalnik.taniec@gmail.com

nr konta

mBank 26114020040000360278730653

Wydawca

Instytut Rozwoju Kultury